ZŠ A MŠ PŘEMYSLOVO NÁMĚSTÍ BRNO

Předvánoční návštěva Moritzburgu a Drážďan

Ve čtvrtek 30. 11. se žáci osmých tříd a 9. B a v pondělí 11. 12. 2023 žáci sedmých tříd a 9. A zúčastnili předvánočního školního zájezdu do Německa.

Na zájezd jsme vyjeli v obou termínech od budovy školy v brzkých ranních hodinách. Po poledni jsme přijeli k baroknímu zámku Moritzburg, který byl prvním bodem naší návštěvy Německa. Prohlédli jsme si exteriéry zámku a seznámili jsme se s místem, kde se natáčela oblíbená pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Pokračovali jsme jen pár kilometrů do vzdálených Drážďan. Zde nás čekala procházka historickým centrem s jeho nejzajímavějšími pamětihodnostmi. Prohlédli jsme si Zwinger – nejslavnější komplex v Drážďanech, ve kterém sídlí několik muzeí, mj. i Gemäldegalerie Alte Meister, jedna z nejlepších obrazových galerií v Evropě.

Viděli jsme impozantní neorenesanční budovu Saské státní opery Semperoper, monumentální barokní královský kostel Hofkirche, 102 m dlouhý vlys znázorňující průvod saských panovníků Fürstenzug či zámecký komplex Residenzschloss, do kterého byla v roce 2004 přestěhována sbírka Grünes Gewölbe – rozsáhlá kolekce královských klenotů, drahokamů, broží, vzácných nádob a cenných figurek. Ujít jsme si nenachali ani rezidenční věž Hausmannsturm, říční promenádu Brühlsche Terrasse a významný barokní kostel Frauenkirche Dresden, který svým odvážným architektonickým pojetím velkolepého vnitřního prostoru s ohromnou kopulí vévodí panoramatu Drážďan.

Poté jsme měli volný čas v blízkosti obchodního komplexu Alter Markt prozkoumat zdejší vánoční trhy, kdy se během vánočního období Drážďany promění v přenádherně vyzdobené, vonící, svítící, cinkající a třpytící se město. Ulicemi se šíří záře světel a vánoční hudba. Dresdner Striezelmarkt – nejstarší vánoční trh v Německu, jenž otevírá své brány už koncem listopadu.

V pozdních odpoledních hodinách jsme odjeli zpět do České republiky. Ke škole jsme se vrátili v pozdních večerních hodinách plni zážitků z celodenního výletu.

Mgr. Martina Albrechtová, učitelka německého jazyka