ZŠ A MŠ PŘEMYSLOVO NÁMĚSTÍ BRNO

 
 

Policie ve škole

Na Přemyslák jsme si na začátku října opět pozvali Policii ČR. Sedmáci měli besedu na téma kyberšikana. Ne, že by byl tento termín pro ně nový, naopak, o kyberšikaně slyší v různých předmětech, zejména v informatice. Něco jiného však je, když za nimi přijde představitel Policie ČR a předkládá příklady z praxe. Cílem je, aby si děti uvědomily, že vše, co na sociálních sítích napíší, nebo pošlou, zanechává stopu. Slyšely také, že kyberšikana může být kvalifikována jako pomluva a jako taková není nepostižitelná, a to ani pro žáky základní školy. Doufejme, že si všichni uvědomí, že následky kyberšikany jsou nepříjemné, někdy dokonce mohou být i tragické.

Deváťáci měli přednášku na téma Právní povědomí. Seznámili se s termíny – nezletilý, mladistvý, přestupek, trestný čin, podmíněný či nepodmíněný trest. Dozvěděli se také, jaká opatření za protiprávní jednání se vztahují na nezletilé. Zhlédli video s příběhem a následně pojmenovali jednotlivé trestné činy. Byly to zároveň nejčastější trestné činy, které páchá mládež, popřípadě jsou páchány na mládeži. Namátkou se jednalo o neoznámení trestného činu, výtržnictví, vydírání, krádež, loupež, poškození cizí věci, omezování osobní svobody, křivé obvinění, neposkytnutí pomoci…

Přednáška se věnovala také paragrafu 283 – Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Další oblastí, která byla řešena, byl sexting a problematika šíření dětské pornografie. Pro mnohé deváťáky je bohužel překvapení, že dojde-li k dobrovolnému pohlavnímu styku patnáctileté a třináctileté osoby, pak se patnáctiletá osoba dopouští pohlavního zneužití.

Mgr. Pavla Kočí, metodik prevence sociálně patologických jevů