ZŠ A MŠ PŘEMYSLOVO NÁMĚSTÍ BRNO

 
 

Nezapomenutelný zážitek v Mahenově divadle

Už to bude nějaký čas, kdy jsme s dětmi z II. stupně navštívili divadelní představení. Ne všichni mají možnost do divadla chodit, proto jsme se rozhodli tento kulturní zážitek dětem dopřát. Nabídka repertoáru je opravdu široká, proto výběr představení nebyl jednoduchý. Vsadili jsme však na stálici brněnských divadelních scén – Národní divadlo Brno, které vyšlo dětských divákům vstříc s dopoledním programem.

Činohra s pohádkovým námětem, Lucerna, měla premiéru 17. 11. 1905 v Národním divadle a dodnes patří mezi nejoblíbenější české divadelní hry. Jiráskova hra je někdy označována českým Snem noci svatojánské a není divu. Ve hře vystupují pohádkové bytosti (víly, bludičky, vodníci) a není nouze o kouzla, která jsou na divadelních prknech dechberoucí. To vše za hudebního doprovodu komorního symfonického orchestru. Komu neučaroval samotný příběh, musel být unešen atmosférou Mahenova divadla, které bylo možné si prohlédnout v době přestávky.

Po návratu do školy jsme si společně s dětmi o představení povídali. Hodnotili jsme scénu, kostýmy i samotné herecké výkony. Pro někoho to byla vůbec první divadelní zkušenost, proto myslím, že tato akce měla smysl a doufám, že dětem i něco přinesla. To, že jsme se všichni „hodili do gala“ už bylo jenom pomyslnou třešničkou za nezapomenutelným zážitkem.

Mgr. Veronika Dudešková