ZŠ A MŠ PŘEMYSLOVO NÁMĚSTÍ BRNO

 
 

Exkurze na Býčí skálu

V září jsme se s žáky devátých tříd vydali na již skoro tradiční návštěvu Býčí skály. Program zaštiťuje Muzeum Blanenska.

Vlakem jsme dojeli do Adamova a vydali jsme se pěšky kolem Křtinského potoka k jeskyni Býčí skála. Cestou nás čekal lesní bar, kde jsme se občerstvili a pokračovali jsme dále romantickým údolím k jeskyni Jáchymka. Nejzdatnější a nejodvážnější žáci si tam už zkusili první plazivku a slézání skalní římsy.

K Býčí skále už byl jen skok, převlékli jsme se do gumáků, nacpali se do overalů a tepláků, vybavili jsme se čelovkami a pod vedením průvodce jsme vešli do slavné jeskyně. Někteří zůstali jen v klasickém návštěvnickém módu, ale kdo prolezl dračí smyčkou a proplazil se bez úzkosti do nízkých síní, mohl si zkusit i náročnější plazivky, lezení, slézání, cestu potokem apod. Býčí skála je sice bez krápníkové výzdoby, ale místy je skutečně nádherná.

Po prohlídce jeskyně jsme opekli špekáčky a poté jsme vyrazili na autobus a vlak do Brna. Dětem se sice dostalo i výkladu o krasové krajině, vápencích a historii Býčí skály, ale když jsem se jich ptala, co se dnes naučily, dozvěděla jsem se, že nejdůležitější je v plazivce nepanikařit. Nadšené deváťáky zvu na červnový průzkum Býčí skály pro náročné.

Mgr. Anna Ogrocká, Ph.D.