ZŠ A MŠ PŘEMYSLOVO NÁMĚSTÍ BRNO

 
 

Přírodovědné bádání

Koncem školního roku jsme se s žáky sedmých tříd vydali na Mohelenskou hadcovou step a Biskoupský kopec. Průvodce nás seznámil s unikátní flórou a faunou stepi a břehu řeky Jihlavy. Měli jsme štěstí i na ulovené ještěrky, slepýše, hady, žáby i na orchideje. Nejvíce jsme ale byli rádi, že jsme přes nepříznivou předpověď počasí nezmokli.

Nelenili jsme ani se třídami 9.B a 8.B! V Domě přírody Moravského krasu jsme absolvovali program Skrytá krása kamenů. Děti si vybrousily a vyleštily svůj vlastní kus vápence, který skutečně odkryl své tajemství  – ať už nádherné barvy od černé po červenou či zkameněliny. Nezdá se to, ale za dokonale vyleštěným kamenem je pořádný kus namáhavé práce, odhodlání a pečlivosti.

Poslední přírodovědná akce se uskutečnila v interaktivním muzeu, v Mendelianu.

Po náročném výkladu o základech genetiky a molekulární biologie si žáci zkusili vyizolovat DNA z ovoce za pomocí běžně dostupných chemikálií – jaru, soli, alkoholu. Většinou se pokus povedl a děti si mohly prohlédnout bílá vlákna DNA namotaná na špejli. Největší úspěch mělo stejně ale ovoce a zelenina ze Zelného trhu na svačinu.

Mgr. Anna Ogrocká, Ph.D.